(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Faktoring – tani sposób na finansowanie firmy

Potrzebujesz gotówki dla swojej firmy, ale martwi Cię czas oczekiwania na kredyt w banku i koszty “chwilówek”? Poznaj faktoring, czyli szybki sposób na finansowanie firmy.

W każdej firmie zdarzają się sytuacje, w których oczekiwanie na spłatę należności przez kontrahentów przedłuża się – czasem wynika to z sytuacji losowych, a czasem ze zwykłego zapominalstwa kontrahentów. Bywa jednak, że stanowi to poważny problem, który się powtarza, nawarstwia, a wraz z upływem czasu zaczyna wpływać negatywnie na stan finansów firmy i jej płynność finansową.

 

Problem ten szczególnie widoczny jest w branży budowlanej i transportowej, ale przypadki występowania zdarzają się w każdej gałęzi biznesu. Co ma zrobić przedsiębiorca, który wykonał zlecenia, jednak nie otrzymał za nie zapłaty? Podatki należy zapłacić w terminie, do tego dochodzi konieczność zakupu materiałów koniecznych do wykonania kolejnych prac, a czasem do tego wszystkiego dołączy nieprzewidziana awaria sprzętu czy potrzeba zakupu lub leasingowania nowego.

 

Jak to rozwiązać?

W takich sytuacjach firmy często kierują pierwsze kroki do banku, gdzie nie zawsze spotykają się z pozytywną odpowiedzią. Nierzadko na przeszkodzie stoją aktualne zobowiązania firmy, własne opóźnienia w płatnościach czy krótki staż przedsiębiorstwa.

 

Gdy odmawia bank, nie ma sensu pakować się w wysoko oprocentowaną pożyczkę czy rozglądać się za chwilówkami – to rozwiązania doraźne, które w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do jeszcze większych problemów finansowych. A co gdyby można było przyspieszyć spłatę należności przez naszych kontrahentów i w ten sposób rozwiązać swoje aktualne kłopoty?

 

Faktoring w PragmaGO

Bezpieczną, szybką i tanią alternatywą dla najpopularniejszych sposobów finansowania firm, jest faktoring w PragmaGO. To rozwiązanie, w którym nie zadłużamy dodatkowo przedsiębiorstwa, a zamiast tego sprzedajemy faktorowi faktury, na których spłatę oczekujemy. W zamian za prowizję faktor wypłaca firmie zdecydowaną większość środków w rekordowo krótkim czasie – nawet w dwie godziny! W rezultacie należność przechodzi na faktora i to firma faktoringowa będzie się zajmować obsługą i monitoringiem należności, a w razie potrzeby także windykacją środków. Gdy całość należności zostanie spłacona, faktor wypłaci Twojej firmie resztę pieniędzy.

 

Na koszt faktoringu składają się odsetki oraz prowizja. To, czy trzeba będzie zapłacić więcej, zależy od tego, czy Twoja firma zdecyduje się na skorzystanie z usług dodatkowych – w żadnym wypadku nie jest to jednak obowiązkowe.

 

Pośród usług, z których można skorzystać razem z faktoringiem, jest przede wszystkim możliwość przeniesienia ryzyka niewypłacalności kontrahenta na faktora (inaczej faktoring bez regresu), ale także monitoring należności czy sprzedaż faktury bez wiedzy dłużnika. Innym sposobem na zaradzenie ewentualnej niewypłacalności klienta jest ubezpieczenie należności faktoringowych, którego dokonuje się za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Jeżeli mamy podstawy sądzić, że kontrahent nie zechce udzielić zgody na scedowanie wierzytelności lub nie chcemy ryzykować pogorszenia relacji biznesowych, możemy skorzystać z faktoringu cichego (tajnego). Zapłacimy co prawda więcej (głównie dlatego, że faktor ponosi większe ryzyko), ale będziemy mieć pewność, że dłużnik nie poczuje różnicy – wciąż będzie spłacać należność na nasze konto, z tą różnicą, że zobowiązujemy się do natychmiastowego przekazania otrzymanych środków faktorowi, zgodnie z umową.

 

Róża Adamczyk

Read Previous

Gdy jedziesz do Holandii własnym samochodem

Read Next

Zestaw ogrodowy z parasolem o ruchomej czaszy

polska.pl ital-system.pl iedz-sie.com.pl