(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mandat z fotoradaru – co warto o nim wiedzieć?

Fotoradary to urządzenia, które służą do pomiaru prędkości na danych odcinkach. W praktyce mają one dawać także informacje o tym, jak często na danym odcinku przekraczana jest prędkość. Kierowcy traktują fotoradary z umiarkowanym entuzjazmem – mandat z fotoradaru jest tak samo dotkliwy dla portfela, jak i klasyczny mandat wystawiony przez policję.

Mandat z fotoradaru – jak tworzone jest zdjęcie?

Fotoradary ustawiane są w taki sposób, aby zrobić zdjęcie pojazdom zbliżającym się lub oddalającym – wszystko zależy od ich pozycji. Zdecydowanie częstsze są w Polsce fotoradary ustawione przodem do kierowcy – w ten sposób możliwe jest skuteczniejsze ściąganie należności i identyfikacja kierowcy. Jaki informacje zawiera mandat z fotoradaru? Przede wszystkim jest to miejsce wykonana zdjęcia, data, dokładny czas. Na zdjęciu widać samochód i jego tablice rejestracyjne, twarz kierowcy. Najważniejszą informacją na mandacie jest prędkość dozwolona na danym odcinku oraz prędkość, z jaką jechał dany samochód – czyli określenie tego, o ile dany limit został przekroczony. W jakim czasie mandat z fotoradaru trafi do naszej skrzynki? Zgodnie z prawem mandat może zostać dostarczony do 180 dni po popełnieniu przekroczenia. W praktyce mandaty docierają do naszych skrzynek znacznie szybciej, nawet po kilkunastu dniach.

Mandat z fotoradaru – kiedy można odmówić jego przyjęcia?

Okazuje się, że istnieją sytuacje, w których możliwe jest odmówienie przyjęcia mandatu z fotoradaru. Jeśli zdjęcie jest niewyraźne, niemożliwe jest rozpoznanie kierowcy czy też na zdjęciu znajdują się dwa pojazdy – wtedy właśnie możemy podważyć zasadność mandatu. Powodem na nieprzyjęcie mandatu może być również przekroczenie ustawowych 180 dni na jego dostarczenie. Wraz ze zdjęciem otrzymujemy pismo, w którym możemy przyjąć mandat, wskazać sprawcę lub też nie wskazać sprawcy i nie przyjąć mandatu.

Róża Adamczyk

Read Previous

Jak wypromować firmę budowlaną?

Read Next

Stół ogrodowy z szybą – prosty sposób na relaks w ogrodzie