(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Światła do jazdy dziennej, czy można sobie takie zainstalować?

Według polskiego prawa od 2007 roku samochody poruszające się po naszych drogach muszą mieć włączone światła mijania przez 24 godziny na dobę. Czyli niezależnie od tego, czy jedziemy w nocy, czy w dzień, nasze auto powinno mieć włączone przednie oświetlenie. Rozwiązanie to generuje jednak dodatkowe koszty, dlatego producenci podjęli starania, w celu ich optymalizacji.

 

Rozwiązaniem okazały się światła do jazdy dziennej, które są fabrycznie montowane w nowych samochodach. A co jeśli mamy starsze auto, w którym nie ma świateł DRL? Czy można sobie takie oświetlenie zamontować?

Czym są światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej zostały wprowadzone przez producentów samochodów w celu optymalizacji kosztówzwiązanych z koniecznością jazdy w dzień na włączonych światłach mijania. Jest to swojego rodzaju kompromis, który z jednej strony pozwala spełniać wymogi prawne, a z drugiej zapewnia lepszą widoczność samochodu.

Z reguły światła do jazdy dziennej montowane fabrycznie mają postać lamp LED i są wbudowane w reflektory. Tego typu oświetlenie potrzebuje do swojego działania o wiele mniej energii, a to przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i mniejsze wyeksploatowanie alternatora oraz akumulatora.

Światła DRL włączają się automatycznie wraz z uruchomieniem silnika i automatycznie gasną, kiedy kierowca włączy światła mijania.

Jak widać, rozwiązanie to jest bardzo funkcjonalne. Co jednak w przypadku samochodów, które nie mają fabrycznie zainstalowanych świateł do jazdy dziennej?

Niefabryczne światła LED do jazdy dziennej

Producenci oświetlenia samochodowego nie pozostawili właścicieli starszych samochodów bez pomocy. Na rynku dostępne są bowiem światła do jazdy dziennej, które można zamontować w swoim samochodzie. Przy czym trzeba mieć na uwadze, aby wybierać tylko i wyłącznie produkty posiadające homologację. W innym przypadku jazda na zainstalowanych światłach DRL będzie nielegalna i może skończyć się mandatem.

O tym, czy dane produkty można montować legalnie, świadczy naniesione na światła oznaczenie, które musi posiadać numer europejskiej homologacji. Przy czym oferta świateł do jazdy dziennej jest naprawdę bogata, warto w tym celu zajrzeć na stronę sklepu iParts.pl, gdzie znajdują się tylko i wyłącznie wysokiej jakości światła DRL, zarówno pojedyncze, jak i w komplecie.

Montaż świateł do jazdy dziennej

Sam montaż świateł do jazdy dziennej nie jest z reguły trudny, może jednak wymagać ingerencji w maskownice auta. Wszystko zależy tak naprawdę od modelu samochodu i rodzaju wybranych świateł. Każdy produkt powinien posiadać również dokładną instrukcję montażu. Obejmuje ona zarówno montaż reflektorów DRL w samochodzie, jak i prawidłowe podłączenie świateł do instalacji elektrycznej auta.

Przy czym trzeba pamiętać, że miejsce montowania świateł do jazdy dziennej jest dokładnie określone przez ustawę. Nie mogą być one zainstalowane niżej niż 25 cm od podłoża ani wyżej niż 150 cm. Pomiędzy nimi należy zachować minimalną odległość 60 cm przy równoczesnym maksymalnym odsunięciu od bocznego obrysu auta wynoszącym 40 cm.

Róża Adamczyk

Read Previous

Jakie okna powinno się kupić do bloku?

Read Next

Rodzaje depilacji