(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Web 3.0 – rewolucja w internecie

Mówi się o tym, że właśnie następuje web 3.0 development. Czy to prawda? Tak. Aczkolwiek, jest to proces, który tak naprawdę dopiero się rozpoczął. Tak jak przyszedł kiedyś moment na to, aby sieć 2.0 pokazała całe spektrum swoich możliwości, tak teraz przyszedł czas na zupełnie nowe, jeszcze lepsze 3.0.

Bezpieczne web 3.0

Nie warto pytać o what is web 3.0. Wszyscy bowiem zdają sobie doskonale sprawę z tego, że jest to nowa sieć. To coś, co każdy tak naprawdę zna, bowiem internet znajduje się w powszechnym użyciu już od wielu lat. Lepiej sprawdzić, czym tak naprawdę 3.0 różni się od 2.0. Pierwsza rzecz – zdecydowanie lepszy poziom bezpieczeństwa. Technologia blockchain, jaka wspierana jest m.in. przez działania takich firm, jak 10clouds, pozwoliła na zbudowanie sieci zdecentralizowanej. Takiej, która nie jest kontrolowana przez żądne jednostki. Sieć 1.0 i 2.0 nie były w stanie zagwarantować pełnej anonimowości. Mowa tutaj o popularnych cookies, które pozwalały na gromadzenie danych i przekazywanie ich na zewnątrz. Rodziło to wiele niechcianych problemów. Zupełnie inaczej ma być w świecie 3.0, gdzie blockchain pomaga zachować użytkownikom pełną anonimowość.

AI – sztuczna inteligencja

Web 3.0 development services sprawiły, że działanie nowej sieci pozwala na jeszcze lepsze dostarczenie spersonalizowanych treści. Jest to możliwe dzięki temu, że 3.0 opiera swoje działanie na AI, czyli na sztucznej inteligencji. Wcześniej nie miano do czynienia z takimi właśnie elementami. Blockchain opiera się na inteligentniejszych algorytmach, jak również na dokładniejszej analizie Big Data. Ktoś powie, że maszyna nie jest w stanie zarekomendować treści, ale teraz takie sytuacje będą miały coraz częściej miejsce. 

Cechy web 3.0

Można wyróżnić kilka głównych cech web 3.0. Mowa tutaj o:

  • znacznik semantyczny – tak, aby maszyny były w stanie dokładnie rozumieć to, co przez użytkownika będzie pisane w sieci.
  • AI – jeszcze raz warto o tym wspomnieć, aby zdać sobie sprawę z tego, że dane będą mogły być w zdecydowanie lepszy sposób posortowane. 
  • 3D – czy współczesna sieć może przenieść się do świata 3D? Oczywiście, że tak. Pierwsze, nieśmiałe próby już można obserwować. Przykładem na tego typu działania jest Metaverse.

Chyba śmiało można powiedzieć, że pozostaje tylko kwestią czasu to, że web 3.0 znajdzie się w powszechnym użytkowaniu. Tym bardziej, że tak wiele firm przykłada się do tego, aby technologia łańcucha bloków zawierała dużą ilość bardziej dopracowanych elementów. 

 

Róża Adamczyk

Read Previous

Kuchnia dopasowana do potrzeb!

Read Next

Inwentaryzacja środków trwałych