
Sprawy rozwodowe są jednymi z najczęściej toczących się przed polskimi sądami. W ostatnich latach znacząco wzrosła ilość spraw rozwodowych – dotyczą one nie tylko małżeństw z wieloletnim stażem, ale również par, które w związku małżeńskim przeżyły wspólnie tylko kilka lat. Jakie są najczęstsze powody rozpadu małżeństwa? Jak przebiera proces rozwodowy? Czy konieczne jest korzystanie z pomocy adwokata?
Dlaczego decydujemy się na rozwód?
Decyzja o rozwodzie podyktowana może być różnorodnymi czynnikami. Bardzo często mówi się o niewierności jednego z małżonków, jednak równie często dochodzi do wypalenia związku. Podczas uzupełniania dokumentacji rozwodowej wiele par zaznacza „różnice nie do pogodzenia” – mogą być to kwestie związane z posiadaniem potomstwa, kwestie światopoglądowe. Wiele rozwodów jest spowodowanych różnicami w charakterze, które ujawniły się dopiero w momencie zawarcia małżeństwa przez parę – mówią specjaliści z kancelarii adwokackiej adwokat-katowice.info.pl.
Czy pomoc adwokata będzie wskazana?
Przy prostych sprawach rozwodowych, kiedy nie ma konieczności orzekania o winie, pomoc adwokata nie jest konieczna. Wiele osób decyduje się jednak na zatrudnienie specjalisty, aby w sądzie czuć się po prostu pewniej i mieć po swojej stronie prawnika, który zareaguje w sprawach niezrozumiałych dla nas samych. W przypadku skomplikowanych rozwodów, kiedy konieczny jest podział majątku czy przyznanie opieki nad dzieckiem, obecność adwokata jest niezbędna. Doświadczony adwokat zadba o nasze interesy i będzie walczyć w naszym imieniu o jak najlepsze zakończenie sprawy rozwodowej.
Adwokat, podejmując się pomocy, musi dokładnie zapoznać się ze specyfiką sprawy i powodami, dla których doszło do rozwodu. Jego ocena powinna być obiektywna – na jej podstawie określone zostaną nasze szanse w sądzie.